Які основні ідеї Мартіна Лютера і яка його роль в процесі Реформації? Проти чого він виступав і які наслідки мали його дії?
ідеї Мартіна Лютера Яке було ставлення Лютера до держави в цілому і до церкви? На ці та інші питання ми постараємося відповісти нижче. Початок Реформації та її цілі
У 16 столітті Західну і Центральну Європу охопило рух, який за своєю соціально-економічною суттю було антифеодальним, а з ідеологічної формі - антирелігійним.
Активісти цього руху, названого Реформацією, переслідували наступні цілі: зміна взаємовідносин між церквою і державою, перебудова офіційної церковної доктрини, повне перетворення організації католицької церкви. Основним вогнищем реформації в Європі була Німеччина. Які основні ідеї Мартіна Лютера на цей рахунок і як він пов'язаний з рухом Реформації? На це питання ми відповімо нижче.
95 тез Лютера як поштовх до Реформації
По суті, початком реформації стали знамениті 95 тез професора Віттенберского університету, доктора богослов'я Мартіна Лютера, які він прибив до дверей церкви. Це було формою протесту проти продажу індульгенцій - відпущення гріхів. Церковники стверджували, що святі зробили так багато подвигів і вчинків, що їх можна продавати людям як відпущення гріхів. За ці 95 тез Лютера відлучили від церкви і відданий опалі. Якщо б не німецькі князі, Лютер був би вбитий. Тим не менш, вчення Мартіна Лютера набувало все більше і більше послідовників.
Ідеї Мартіна Лютера
Лютер доводив, спираючись на Святе Письмо, що церковна ієрархія, чернецтво у всіх проявах і абсолютна більшість обрядів в дійсності не ґрунтуються на "дійсному слові Божому".
Посилаючись на апостола Павла, Лютер говорив, що для того, щоб потрапити в Царство Небесне, людині достатньо однієї лише віри. Католицька церква, в свою чергу, наказувала для спасіння душі вчинення внесків і виконання численних обрядів. Це - одна з відповідей на питання про те, які основні ідеї Мартіна Лютера. Не дивно, що церква переслідувала його, адже згідно з вченням Лютера, віруючий повинен виправдовуватися тільки перед Богом і є сам собі священиком. Таким чином, людина перестає мати потребу в посередництві священиків і зобов'язаний рабськи підкорятися тільки Богу, а не церкви. Вчення Мартіна Лютера свідчить, що всі стани однакові і священик нічим не відрізняється від мирянина. Згідно з ученням Лютера, тільки те, що зустрічається в Біблії - священне. Все інше - справа людських рук, а значить не є істиною і повинно бути піддано суворій критиці.
Лютер і держава
Які основні ідеї Мартіна Лютера щодо держави? Одне з ключових положень вчення - розмежування світської і релігійної влади. Разом з тим, Лютер у своєму вченні говорить про покірності монархам, про смирення і терпінні. Також він закликає не піднімати повстання проти влади. Подібний підхід стає зрозумілий, якщо взяти до уваги те, що хорошим правителем вважався той, для якого влада - це тягар, а не привілей. Згідно з ученням Лютера, правитель - слуга, а не господар свого народу.
Світська влада призначена для того, щоб регулювати відносини людей. Духовенство теж належить до простого народу, який підпорядковується світської влади.
Природне і божественне право
Які основні ідеї Мартіна Лютера про співвідношення духовної і світської влади? Якщо передавати їх у двох словах - Лютер вважав, що порядок повинен досягатися внаслідок опори світської власті не на божественне право, а на природне, незважаючи на те, що воно - похідна від божої волі. За Лютеру, такі поняття, як свобода волі, душа людини і його внутрішній світ не можуть підкорятися юрисдикції держави.
|