Додаток 1. Інформація про Всеукраїнський науково-популярний природничий журнал „КОЛОСОК” та всеукраїнську науково-популярну газету для розумників та розумниць „КОЛОСОЧОК.
„КОЛОСОК” − всеукраїнський науково-популярний природничий журнал для дітей середнього шкільного віку. Заснований 2006 року ЛМГО „Львівський інститут освіти”. Видавництво – СТ „Міські інформаційні системи”. Щомісячник (з 2011 р.); виходить українською та російською мовами; наклад (з 2011 р.) – 12 000 прим.; розповсюджується в Україні, Росії, а також серед української діаспори у Німеччині, США, Канаді; обсяг – 48 сторінок. Основна тематика видання – природознавство як інтегрований комплекс дисциплін. Матеріали журналу присвячені найрізноманітнішим явищам живої природи, новим відкриттям у науці і техніці, науковим загадкам і цікавим дослідженням у відповідних галузях знань. Рубрики: „Наука і техніка”, „Жива природа”, „Планета Земля”, „Логіка і кмітливість”, „Про все на світі”, „Поштова скринька”, „Seedy’s Club” (на допомогу у вивченні англійської мови), „Проекти “КОЛОСКА”. Головний редактор видання – Дарія Біда, доцент кафедри природничо-математичної освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук, заслужений учитель України.
Назва журналу походить від назви щорічного Всеукраїнського природничого інтерактивного конкурсу „КОЛОСОК”, який проводиться, починаючи з 2003 року, за сприяння Міністерства освіти і науки України з метою формування пропедевтичних природничих знань в учнів 2–10 класів. З року в рік популярність конкурсу зростає: 2013 р. у ньому взяли участь понад 700 тис. школярів з усіх областей України, а також понад 200 тис. школярів з Білорусі та Росії. Від конкурсу журнал успадкував й структуру – основні рубрики.
З 2007 року на базі журналу видається серія науково-популярної природничої літератури для дітей „Бібліотечка “Колоска”. Редакція журналу є ініціатором проведення всеукраїнських інтелектуальних командних ігор читачів „Відкриті змагання на кубок журналу „Колосок”, літньої природничої школи для дітей „Колосок”, навчальних тренінгів та семінарів для учителів.
Двічі (у 2008 та 2011 роках) журнал відзначено дипломом Держкомтелерадіо України як переможця Всеукраїнського конкурсу на краще періодичне друковане видання для дітей та юнацтва в однойменній номінації.
Головними рисами журналу є застосування інтегрованого підходу в поданні природничих знань; розвивальний характер; широке використання оригінальних засобів популяризації наукових відомостей з орієнтацією на читацьку аудиторію підліткового віку; належна культура художньо-технічного оформлення і поліграфічного виконання; інтерактивний характер (відповідні сторінки журналу залучають дітей до індивідуальної та колективної пізнавальної, дослідницької, творчої діяльності). Усе це робить видання цікавим і корисним не лише для дітей, а й для дорослих − батьків, педагогів, які можуть використовувати його матеріали зі світоглядноформувальною та навчально-розвивальною метою.
Вже самі назви рубрик дають загальне уявлення про зміст статей. Текстовий матеріал „Колоска” відрізняється насамперед насиченістю наукових фактів. Вміле аргументування, доведення, обґрунтовування ідеї, думки, що спостерігається у статтях видання, дозволяє ненав’язливо переконувати співрозмовника у їхній правильності. Для підлітків необхідно цікаво будувати розповідь, так, ніби автор ділиться своїми враженнями, спостереженнями зі знайомою людиною. Авторами статей у „Колоску” є фахівці з певної галузі знань, науковці, відомі в Україні вчителі, винахідники, лауреати освітніх конкурсів, які легко оперують фактажем, виокремлюють найяскравіші відомості.
„КОЛОСОК” – єдиний в Україні науково-популярний природничий журнал, що забезпечує інтеграційні підходи в навчанні природознавства. Вдало структурований, адресований учням 4–11 класів та вчителям природничих предметів, тому охоплює широкий віковий діапазон підлітків. Сучасний та актуальний, цей журнал може стати важливою складовою природничої освіти в Україні, оскільки сприяє інтеграції природничих наук та математики, індивідуальній та колективній пізнавальній, дослідницькій та творчій роботі дітей, позашкільній дослідницькій роботі школярів не лише під керівництвом учителів, а й разом з батьками.
Рекламні матеріали у журналі не публікуються.
„КОЛОСОЧОК” – науково-популярна тематична природнича газета для розумників та розумниць. Заснована 2012 року ЛМГО „Львівський інститут освіти”. Видавництво – „Міські інформаційні системи”. Виходить впродовж навчального року (32 числа на рік); мова видання – українська; обсяг – 4 сторінки + щомісячний додаток. Це видання розраховане на учнів початкових класів. Газета розповідає про явища природи, рослини, тварин, Землю та космос, мандрівки Україною та світом. Газета інтерактивна: містить дослідницькі та творчі завдання, досліди, презентує дитячу творчість та найцікавіші природничі проекти учнів початкової школи.
Мета видання – пропедевтика природознавства та розвиток дослідницьких вмінь молодших школярів. Матеріали газети сприяють активізації інтересу учнів початкових класів до вивчення природознавства; формуванню, окрім читацької, природознавчої компетентності дітей шляхом елементів інтегрованих знань про природу і людину, основ екологічних знань; опануванню способів навчально-пізнавальної і природоохоронної діяльності; розвитку ціннісних орієнтацій у ставленні до природи. Форми подання матеріалів у газеті: науково-популярні статті, науково-художні твори, у тому числі природничі казки та правдиві історії, дискусії у клубі „ТРЬОХ ЗЕРНЯТ”, дослідницькі завдання рубрики „ЛАБОРАТОРІЯ ПУСТУНЧИКА”, інтерактивні завдання та запитання рубрик „ЗАВДАННЯ ВІД РОЗУМНИКА”, „ЧОМУЧНИК ЛАПОНЬКИ”, „ЗАПИТАЙ У БАТЬКІВ”, кросворди, чайнворди за матеріалами газети, листи читачів про чудеса природи поруч, домашніх улюбленців, свої проекти.
Головною ознакою газети є розвивальний характер матеріалу; широке використання оригінальних засобів популяризації наукових відомостей з орієнтацією на читацьку аудиторію молодшого шкільного віку; належна культура художньо-технічного оформлення і поліграфічного виконання; інтерактивний характер. Усе це робить видання цікавим і корисним не лише для дітей, а й для дорослих − батьків, педагогів, які можуть використовувати його матеріали зі світоглядноформувальною та навчально-розвивальною метою.
Матеріали газети допоможуть учителю початкової школи підготуватись до викладання предмета „ПРИРОДОЗНАВСТВО” відповідно до нових стандартів початкової освіти. Редакція газети проводить навчальні тренінги та семінари для вчителів.
Видавництво „Міські Інформаційні Системи” та редакція журналу „КОЛОСОК” сподівається на Вашу увагу до нового інтерактивного видання, яке вирізняється авторською концепцією серед сучасних українських дитячих періодичних видань.
Рекламні матеріали у журналі не публікуються. |