Питання про те, які фахівці будуть затребувані на ринку праці в наступаючому році, турбує багатьох. Перш за все, випускників – адже попереду пошук першої “справжньої” роботи. Але не тільки їх. Люди, які планують перекваліфікуватися і підлаштуватися під потреби мінливого світу, теж воліють тримати руку на пульсі подій. Цей матеріал буде корисний і тим, і іншим – всім, хто зацікавлений бути затребуваним, хоче знайти цікаву і прибуткову роботу, радимо читати далі.
Як розвивається ринок праці?
Почнемо з постановки питання. Говорити про професії, популярні в 2017 році, не зовсім вірно. Потреби ринку праці безпосередньо залежать від процесів, що відбуваються в соціально-економічному житті суспільства: глобальних – на світовому рівні, і локальних – на рівні місцевому. Саме під них підлаштовується ринок праці. Наприклад, із зростанням популярності індустрії краси значно зросла потреба в перукарях, майстрах манікюру і фітнес-тренерах.
Усередині цього ринку також існує рух. В останні роки в моду ввійшли натуральні брови, і кожен поважаючий себе салон тепер тримає в штаті майстра, якого називають бровістом – хоча років 10-15 тому це була велика рідкість. Цей приклад хоч і локальний (тренди доходять до нашої країни з деяким запізненням), але все ж демонструє, що потреба у фахівцях того чи іншого профілю – величина, яка змінюється, і рік – занадто короткий термін, щоб на нього орієнтуватися.
Крім того, кар’єрне зростання припускає перспективу, так що просування по службовій драбині слід розраховувати мінімум на 3-5 років. Футурологи та аналітики глобальних процесів і того обережніше: прогнози щодо ринку праці складаються щонайменше на десятиліття. І, щоб розрахувати свою кар’єру на цей термін, варто враховувати як ті процеси, які відбуваються на світовому рівні, так і ті, що торкаються внутрішнього.
Тому відповідь на питання про те, які професії будуть популярні в 2017 році, повинна відповідати трьом принципам. По-перше, в нього слід включати не один рік, а більш тривалий період. По-друге, вона повинна враховувати глобальні тенденції, а по-третє – орієнтуватися на процеси, що відбуваються у внутрішній економіці країни або регіону, де потенційний працівник збирається будувати кар’єру.
Затребувані професії в нашій країні
Отже, саме час придивитися до особливостей розвитку економіки в своєму регіоні. Цільові програми, що приймаються урядом, підтримка тих чи інших галузей науки, зведення великих підприємств – все це означає, що буде і потреба у фахівцях відповідного профілю. Але в яку ж сторону краще дивитися?
Наприклад, уряд України заявляє про IT як один з пріоритетних напрямків економіки. Значить, фахівці в області високих технологій будуть затребувані.
Крім того, аграрні країни активно розвивають органічне та фермерське землеробство. Це зажадає залучення великої кількості співробітників, які вміють працювати на землі – а значить, формує серйозну нішу. В цілому тенденції ринку праці в найближчі роки можна звести до дев’яти головних напрямків. Давайте розглянемо їх докладніше.
- Інженери. Зведення великих підприємств вимагає висококласних експертів. Однак вони потрібні і для співпраці на міжнародному рівні, якщо мова йде про бізнес, пов’язаний з промисловістю. “Мода” на економічні та юридичні спеціальності призвела до дефіциту фахівців технічних напрямків, причому такі співробітники потрібні не тільки на інженерні та технічні посади – менеджерів середньої ланки також шукають серед людей з профільною освітою.
- Фахівці в сфері IT. Потреба в такому продукті постійно зростає – все більше галузей нашого життя стають комп’ютеризованими. В IT йдуть не тільки за затребуваністю, а й за високими зарплатами. Праця айтішників практично не вимагає фінансових вкладень – грубо кажучи, потрібні тільки комп’ютер і інтелект фахівця. А це, у свою чергу, відкриває широкі можливості для співпраці з іноземними компаніями. Фахівець на outsource може отримувати високу зарплату, живучи в невеликому містечку і витрачаючи набагато менше, ніж у столиці.
- Фахівці з нанотехнологій. Як і будь-яка наукомістка галузь, вона дуже перспективна. Надмалі частинки використовуються в самих різних областях промисловості, машинобудуванні, медицині і т.п. Провідники і напівпровідники, новітні матеріали для імплантації та протезування, перев’язувальні і лікарські препарати – в їх виробництві використовуються наночастинки. Крім того, нанотехнологи працюють в аграрному секторі над селекцією нових видів рослин.
- Маркетологи. Торгівля – одна з галузей економіки, яка найбільш динамічно розвивається. Продавати більше, краще, завойовувати нові ринки і їхні сегменти – конкуренція вимагає професійних рішень, і в сучасному бізнесі з продажу без маркетолога обійтися вже не можна. Значить, їх потрібно буде все більше.
- Працівники сфери обслуговування. Індустрія послуг розвивається так само стрімко, як і торгівля, а тому – постійно потребує припливу нових кадрів. Найбільш затребуваними є співробітники індустрії краси та розваг, в числі останніх – ресторанний і туристичний сегменти.
- Логісти. Великий обсяг товару, який необхідно продати, потребує складування та ефективного розподілу. Грамотно управляти цими процесами можуть тільки люди зі спеціальними знаннями й уміннями. Тому вчитися логістиці – хороше вкладення часу і грошей. Освіта швидко окупиться і буде актуальною ще не одне десятиліття.
- Фахівці з екології. Утилізація відходів, забруднення ґрунтів та водойм, захист зелених насаджень і т.п. – всі ці питання стоять дуже гостро не тільки у нас, а по всьому світі. Різниця лише в тому, що на Заході багато що вже вдалося або вирішити, або зрушити з мертвої точки. Але у нас “зелений” рух тільки розгортається.
- Хіміки. Їм належить насамперед зайнятися розробкою альтернативних джерел енергії. І, хоча це завдання міждисциплінарне (над нею трудяться і фізики, і екологи, і інженери), найбільша відповідальність лежатиме саме на хіміках. Факультети технічних вузів, які довго пустували, скоро знову заповняться студентами. Це привід встигнути вступити туди, поки конкурс невеликий – попит на таких фахівців однозначно зростатиме.
- Медики. Особливо геронтологи і фахівці, що займаються питаннями продовження життя. Ця – одна з важливих загальносвітових тенденцій. До тієї ж галузі можна віднести і естетичну медицину – адже вона, в принципі, значною мірою спрямована на те, щоб продовжити і життя, і молодість – нехай навіть тільки зовні.
Приблизно так буде виглядати ринок праці в найближчі роки, серед яких і наступаючий 2017-й. Але ці списки виглядають неповними без ще одного пункту, з яким погодиться будь-який топ-менеджер. Найбільш затребуваними були, залишаються і будуть справжні професіонали. Тому не так уже й важливо, що написано в дипломі, головне – бути справжнім експертом, і тоді в вас з великою часткою ймовірності будуть потребувати.
Затребувані професії в світі
Зараз ми скористаємося дослідженням, опублікованим напередодні 2010 року журналом “Форбс”. Прогноз стосувався майбутнього десятиліття, а до 2017-го цей термін тільки-тільки перевалить за середину. Ще щонайменше п’ять років світова економіка буде жити за цими законами. Основна тенденція, яка посилюється – все менше співробітників будуть зайняті на виробництві, і все більше їх буде потрібно в сфері послуг. Деталі – у списку.
GR-менеджер
Ця абревіатура означає “спеціаліст по взаємодії з державною системою управління”. Бум популярності цього напрямку почався ще в 2008-му, коли грянула світова фінансова криза. Удар був потужним – навіть великим і стійким банкам не вдалося впоратися з ним самостійно. Єдине, що могло врятувати становище – контакт з найбільшим гравцем на фінансовому ринку країни, тобто державою.
Щоб ефективно взаємодіяти з держапаратом, потрібні були люди, які вміють це робити. І тут на арену вийшли GR-менеджери. Економісти попереджали, що на швидкий вихід з кризи знадобляться роки. Світ переживає потрясіння – взяти ті ж стрибки цін на нафту, від яких так лихоманило біржі, – і тому держава залишається найпотужнішим гравцем на фінансовому ринку багатьох країн, а значить, для GR-ів роботи ще вистачить.
Геронтологи та доглядальниці
До 2050-го року середній вік людства становитиме 38 років – до такого невтішного висновку прийшли фахівці ООН. А адже ще в 2010 році цей показник становив 29 років! Значить, за найближчі 45 років людство постаріє ще на 11. Додайте до цього той факт, що близько 50% дітей, які з’являються на світ в країнах зі стійкою економікою, зможуть відсвяткувати свій сотий день народження.
Серед усіх людей похилого віку тільки 3-4 з 10 можуть обходитися без допомоги інших людей. Таким чином, знадобиться більше докторів, щоб лікувати літніх людей, і більше фахівців, щоб доглядати за ними. Цим і займуться геронтологи – лікарі, чиєю прямою спеціальністю є робота саме з старими. А допомагати їм будуть професійні доглядальниці, попит на яких неухильно зростає.
Фахівець з альтернативних джерел енергії
Нафта і вугілля – земні надра багаті ними, але запаси викопних вичерпуються. Крім того, видобуток і використання вуглеводнів небезпечні для навколишнього середовища, про що не втомлюються нагадувати і “зелені” рухи, та екологічні катастрофи, що виникають внаслідок аварій на танкерах, що перевозять нафту, або вибухів газових сховищ. Атом, як показав сумний досвід Чорнобиля та Фукусіми, теж не такий мирний, яким здавався.
Всі ці процеси змусили світову енергетику взяти курс на альтернативні джерела. За планами ЄС, вже до 2020 року 20% енергії в регіоні будуть отримані з альтернативних сфер. Для порівняння, в 2005 році цей показник дорівнював всього 6%. Альтернативна енергетика – напрям, який активно розвивається по всьому світу, так що потреба у фахівцях цього профілю буде тільки рости.
Експерт з питань видобутку нафти у важкодоступних родовищах
На тлі збільшення частки енергії, видобутої з альтернативних джерел, традиційні також використовуються, але добувати їх стає все важче: доступні і відносно легкі в розробці родовища або спустошені, або близькі до того. Практично всі місця, де добувати нафту було зручно, відкрили до 60-х років ХХ століття. Зараз цей процес протікає набагато складніше.
За нафтою доведеться або відправлятися на шельф в Арктику, або ж підходити до процесу з іншого боку і видобувати нафту з пісків, які її містять. Частка нафти, видобутої з піску в Канаді, вже в 2006 році становила цілих 13% від усього обсягу, який Штати купують за кордоном. Далі завдання буде тільки ускладнюватися, і на її виконанні можна добре заробити.
Консультант з ведення бізнесу на африканському континенті
З точки зору інвестиційної привабливості Африка – один з найперспективніших регіонів. На цьому континенті надзвичайно багато покладів корисних копалин, і, хоча земні надра в цій частині світу активно розробляються, фахівці впевнені: це ще не все. У бізнес з видобутку золота, урану, залізної руди, алмазів, фосфоритів і т.п. вкладаються компанії з Кореї, Китаю та Індії.
На жаль, інвесторів непокоїть нестабільна політична ситуація і вплив місцевих еліт – причому ці фактори тісно пов’язані між собою. Щоб вести бізнес в Африці, потрібно вміти домовлятися з місцевими можновладцями. Цим і займаються консультанти. У період з 2009 по 2015 рік видобуток урану і залізної руди збільшилася тут майже втричі. Значить, інвестицій стає більше, а разом з цим зростає і потреба в експертах.
Журналіст-блогер
Традиційні ЗМІ змушені змінювати звичний формат. Читачі все більше цікавляться думками та інтерпретаціями фактів – основний інтерес викликає не сам інфопривід і об’єктивні умови, в яких він існує, а особистість того, хто про нього міркує. Іншими словами, блоги перемагають. Забудьте про те, що раніше існувало в друкованих ЗМІ у форматі так званої авторської колонки.
Зараз подібне присутнє на сайті кожного поважаючого себе новинного ресурсу у вигляді блогу. Ця тенденція збережеться – у кожного, хто володіє аналітичним мисленням і здатний прислухатися до численних думок, зіставляти факти і тенденції, будувати здогади і створювати, компілюючи із зібраних крихт новий, унікальний продукт, є всі шанси бути затребуваним.
Генетик-селекціонер
Перенаселення планети ставить перед вченими ще одне питання: як всіх нагодувати? Кількість жителів Землі дуже швидко росте. Так, з 2009-го, коли землян було 6.8 млрд., до 2050-го їх стане майже 9.5 млрд. Причому це зростання буде найбільш активним у країнах з найгіршим станом економіки. Від того, наскільки успішною буде робота генетиків, селекціонерів і агрономів, залежить майбутнє цих людей.
А якщо поглянути на процес з іншого боку, то свою роль відіграють і багато геополітичних процесів. Вирішення проблеми з їжею дозволить людям з бідних країн менше мігрувати. До речі, з 90-х років ХХ століття вчені можуть спостерігати процес взаємодії між виведенням нових сортів рослин і зміною рівня життя в окремих регіонах.
В Африці, безліч країн якої живе у злиднях, садили нові, генетично модифіковані сорти кукурудзи: більш стійкі до несприятливих кліматичних і погодних умов, а також даючих більший урожай. Завдяки цьому щорічно близько 1 млн. людей вибиралися через межі бідності. Разом з селекціонерами працюватимуть і фахівці з новим методам ведення сільського господарства.
Експерт з розвитку територій
Ще одну нішу для фахівців відкрило перенаселення. Цей процес розвивається паралельно з урбанізацією. Жителі сільських місцевостей направляються у великі міста, де більше можливості знайти роботу. Мегаполіси гратимуть все більш і більш важливу роль не тільки як місця для життя, але і в економічному плані. Завдання експертів з розвитку територій – робити їх максимально зручними і ефективними.
Окремий клас таких фахівців – урбаністи, тобто професіонали, які займаються розвитком саме міст. Серед функцій, які вони виконують – розробка комплексних рішень для населених пунктів: розрахунок найбільш зручних маршрутів міського транспорту, створення сприятливого інвестиційного клімату, планування об’єктів соціальної сфери і т.п.
Спеціаліст з абсорбції
Звучить незвично, але чим далі, тим частіше це слово буде звучати звідусіль. Завдання експертів з абсорбції – сприяти збереженню здорового клімату в соціумі, головним чином через адаптацію мігрантів. Змішання представників різних націй і рас, а також людей, які сповідують різні релігії, часто призводить не тільки до виникнення напруженості в суспільстві, а й до серйозних конфліктів.
Щоб примирити носіїв різних культурних і релігійних кодів, знадобиться “третя сила” – фахівці, які з позиції нейтралітету зможуть шукати точки дотику і переводити діалог у конструктивне русло. Експерти-абсорбери, безумовно, будуть потрібні держструктурам. Однак фахівці прогнозують, що така потреба може виникнути і у великих компаній, колективи яких стануть мультикультурними.
___
І пам’ятайте: будь-яка справа, незалежно від того, чи існує вона в рамках державного підприємства чи бізнесу, має виробляти якісний продукт – а це можливо, тільки якщо справою займається справжній профі. Головною інвестицією в благополучне майбутнє стане не вибір вузу або компанії для відправки резюме, а знання, вміння та навички, які зроблять з вас майстра своєї справи. Для таких хороша робота знайдеться завжди. |